Palīdzi! Mājas lapa uzlauzta!

Ar tādu sāpju kliedzienu vērsās pie manis viens paziņa. Viņam ir neliels biznesiņš un atbilstoši arī mājas lapa, kur tiek izvietota informācija par viņa piedāvājumu.

Vizuāli tas gandrīz nebija pamanāms: apmeklētājs no Latvijas neredzēja pilnīgi nekādas izmaiņas saita izskatā.

Taču:

  • verot vaļā lapu no ārzemēm – vērās SEO (Search Engine Optimization) spama lapas;
  • meklētāja rezultātos par saita adresi uzrādijās lapas ar SEO spamu;
  • veicot nedaudz padziļinātu izpēti (izmainīto php un log failu analīze) tika konstatēta arī papildus funkcionalitāte – spama sūtīšana.

Pēc situācijas izpētes tika konstatēts, ka mājas lapa darbojas uz novecojušas Satura Vadības Sistēmas (Content Management System) (SVS) versijas.

Paveicās, ka mājas lapas hostinga pakalpojumu sniedzējs visām savu klientu mājas lapām veidoja rezerves kopijas, tāpēc atjaunošanas process solijās būt diezgan vienkārš. Taču izrādijās, ka tādā uzlauztā stāvoklī lapa darbojās jau divas nedēļas.

Vēl neuzlauztās lapas kopija tomēr tika atrasta. Uz testa servera lapa tika atjaunināta līdz tekošajai SVS versijai, pārbaudīta, izņemts vēl viens novecojis lapas elements, un ielādēta hostingā.

Tākā saits bija vienkārši informatīva lapa bez biežas satura atjaunināšanas, vai informatīvās sistēmas vai veikala funkcijām, tad paziņa tika cauri ar vieglu izbīli.

Secinājumi:

  • lai arī cik vienkārša un maznozīmīga būtu mājas lapa, tomēr ir jāseko, lai SVS un papildus spraudņi, kas to darbina, būtu vienmēr atjaunināti, vienmēr svaiga versija;
  • rezerves kopijas – tas ir spēks! Un runa nav par vienas – pēdejās – rezerves kopijas glabāšanu, bet gan par vairāku nedēļu/mēnešu vecām rezerves kopijām;
  • bez rezerves kopijām saita atjaunošana prasītu vairāk darba programmkoda un datu bāzes izpētē attiecībā uz lauzšanas pēdu iztīrīšanu;
  • ne visi ir IT pārzinoši, tāpēc sekot arī IT jautājumiem – lai to dara zinoši cilvēki.

Tāpēc, ja vēlies, lai Tava mājas lapa būtu tehniski pieskatīta un apkopta, izlasi šo – IS un saitu tehniskā apkalpe.

Par Imants

Vienkārši sarežģīts cilvēks ar plašām interesēm. Skaties vairāk "Par" sadaļā.
Šis raksts ievietots Bla bla bla un piešķirtas birkas: . Lapas pastāvīgā/atsauces saite.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.