Sēdi Internetā? Tevi novēro! Kā no tā izvairīties?

Jau no Interneta pirmsākumiem, jebkurš Interneta lietotāja solis tiek reģistrēts – jebkura atvērtā mājas lapa, jebkurš izsūtītais e-pasts, jebkurš pieslēgums jebkādam citam datoram Internetā var tikt reģistrēts, kā arī jebkuri dati var tikt noklausīti.

Šī tēma ir ļoti plaša, un, protams, nav izklāstāma vienā rakstā. Šoreiz piedāvāju apskatīt vienu problēmu un piedāvāšu vienu risinājumu (kuru izmantoju es pats) Mozilla Firefox lietotājiem. Analoģisks spraudnis ir pieejams arī Google Chrome lietotājiem.

Tātad, jebkura Interneta lietotāja atvērta lapa atstāj uz servera, kur tā lapa atrodas, pēdas. Nepilnīgs saraksts, kādu informāciju iespējams savākt par lietotāju, kas atver mājas lapu:

  • uzzināt, vai konkrētais dators iepriekš ir skatījis mājas lapu;
  • kādu lapu skatās;
  • no kādas lapas ir atnācis, ja no meklētāja, kādus atslēgvārdus ir ievadījis meklētājā;
  • noskaidrot, ar dažādu precizitāti (valsts, pilsēta, iela), kur atrodas datora pieslēgums Internetam;
  • kāda izšķirtspēja ir datora ekrānam;
  • kādu operētājsistēmu, Interneta pārlūku lapas apmeklētājs izmanto;
  • un daudz-daudz citu interesantu lietu.

Pirmajā skatījumā liekas, kas tur briesmīgs, pēc šiem datiem var iegūt tikai minimālu informāciju par lietotāju un tā datoru, BET … ja tas būtu tik vienkārši …

Šobrīd eksistē daudzi servisi mājas lapu lietotājiem, kas piedāvā vākt priekš viņiem statistiku – ieliekam speciālu kodu mājas lapā – un webmeistars ir laimīgs – ir skaista un izvērsta statistika par lietotājiem. Vēl laimīgāks ir statistikas servisa piedāvātājs – viņam krājas labi daudz informācijas par konkrētu datoru, kā arī tā lietotāju. Un bāzējoties uz šo informāciju var izanalizēt katram datoram to lietotāju intereses, un ja šā informācija ir pieejama lielākiem reklāmas tīkliem… Starp citu, vai esi ievērojis, ja kautko cītīgi meklē tīklā, tad pēc neilga laika lapās esošajās reklāmās sāk piedāvāt tieši to ko meklēji, bieži vien – jau pēc tam, kad esi vajadzīgo atradis. :)

Situācija kļūst interesantāka, kad visam šim pievienojas sociālie tīkli. Kā? Ar “Ieteikt”, “Like”, utml podziņu palīdzību mājas lapās. Lūk tā tiek uzzināts, kādi konkrēti cilvēki sēž pie konkrēta datora. Tālāk – atliek tikai paskaitļot.

Protams, jautājums ir neviennozīmīgs, no vienas puses jau būtu patīkami, ka man tiek atsūtīts 20% atlaides piedāvājums precei, kura man drīz būs nepieciešama, bet no otras – datu īpašnieki zin par mani pilnīgi visu!

Atgriežamies pie solītā Firefox papildinājuma/spraudņa. Nosaukums tam ir Ghostery. Download sadaļā to var lejupielādēt.

Lejupielādējot to tiks piedāvāts atļaut to uzstādīt. Atļaujam to izdarīt.

Atvērsies logs, kur tiks piedāvāts instalēt Ghostery, klikškinām “Install Now” pogu.

Un tad būs lūgums pārstartēt pārlūku. Pārstartējam – “Restart Now”.

Pēc startēšanās būs parādijusies ikoniņa , uz kuras uzklikškinot izvēlamies un klikškinām ikonu ar zobratiņiem.

Options General sadaļā “Blocking Options” pārliecināmies, ka “3pes” un “Cookies” ir atzīmēti visi. Tāpat var iepazīties ar “Advanced” uzstādijumu sadaļu un, vajadzības gadījumā, palabot.

Ja ir interese zināt, kas tiek bloķēts konkrētā lapā – var vienkārši uzklikškināt uz Ghostery ikoniņas. Lai lieki to nevajadzētu darīt uzstādījumu “Advanced” sadaļā atzīmējam “Show Alert Buble”. Tad bloķējamo elementu saraksts parādīsies neliela uzpeldoša lodziņa veidā uz norādīto sekunžu laiku. Piemēram tā:

Starp citu – ir arī cits labums no šī spraudņa: nedaudz, bet samazinās lapas ielādes laiks, kā arī patērejamais datu apjoms. :)

Un kā saldajā ēdienā – neliels video no Ted uztāšanās: Gary Kovacs: Tracking the trackers (pieejami tulkojumi vairākās valodās). Uzstāšanās laikā demonstrētais Firefox spraudnis – Collusion.

httpv://www.youtube.com/watch?v=f_f5wNw-2c0

Neliela interesanta lasāmviela: Торговля знает, когда вы ждете ребенка, iedvesma no How Companies Learn Your Secrets.

 

 

Par Imants

Vienkārši sarežģīts cilvēks ar plašām interesēm. Skaties vairāk "Par" sadaļā.
Šis raksts ievietots Bla bla bla, Kā? un piešķirtas birkas: , , , . Lapas pastāvīgā/atsauces saite.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.