Kā izveidot katram saitam labu savu paroli un to iegaumēt?

Darba pienākumu dēļ bieži nākas saskarties ar cilvēku parolēm. Mani vairs nepārsteidz vienkāršas paroles, kā, piemēram – 1234567, qwerty, S1a2u3l4i5t6e, vai tml. Vēl vairāk – esmu pieradis, ka cilvēks vienu un to pašu paroli lieto gan e-pastam, gan lai pieslēgtos i-bankai.

Tātad, kā izveidot labu paroli?

Protams, var izmantot paroļu ģeneratorus, bet, diemžēl, tad būs nepieciešams pierakstīt visas paroles, arī šai problēmai ir risinājums – efektīvs paroļu glabātājs Keepas, ko iespējams uzstādīt uz jebkuras platformas. Tikai tad rodas problēma – kā sinfronizēt visas paroļu datu bāzes. Arī šim jautājumam ir atbilde. Bet šoreiz ne par to.

Izveidot efektīvu paroli un katram saitam savu un iegaumēt ir vienkārši. Parole sastāvēs no divām daļām.

Katram no mums ir kāda mīļākā frāze, vai dzejolīša, dziesmas rindiņa. Piemēram, “Ja ir grūti, vajag spēt! Stipram būt! Uzvarēt!” Ņema šīs saukļa vārdu pirmos burtus – “jigvssbu” pie vienojam vai nu sākumā, beigās, vidū kādus simbolus, piemēram – “!jigvssbu;”. Esam izveidojuši paroles nemainīgo daļu.

Paroles mainīgā daļa veidojas no saita adreses. Piemēram, mums ir jāizveido parole saitam example.com. Mēs sev nosakām nosacījumu, ka no saita adreses izmantosim 1., 4., 6. simbolus – tātad, papildus burti mūsu parolei būs “eml”. Papildus var pielikt arī kādus simbolus paroles sarežģīšanai, piemēram “#” beigās.

Rezultātā – parole saitam example.com mums būs sekojoša: !jigvssbu;eml# Izskatās sarežģīta, vai ne? Bet atcerēties ir viegli.

Protams, arī šai metodei ir savi trukumi, piemēram, ja kāds negodprātīgs saita īpašnieks vai arī kāds, kuram ir piekļuve pie nešifrētam parolēm kautkādi izskaitļo paroles veidošanas shēmu – viņš spēs piekļūt jebkuram cilvēka kontam, kur parole veidota pēc tādas shēmas. Samazināt varbūtējos zaudējums var pašam iedalot saitus kategorijās, piemēram, ļoti droši, uzticamie, neuzticamie. Un katram saitam pielietojot savu frāzi paroles pirmās daļas veidošanai, un citus noteikumus otrajai daļai. Variāciju ir neierobežoti daudz, bet iegaumēt vajadzēs tikai trīs noteikumus.

Update: Vēl vienu variantu paroļu izvēlē piedāvā laacz. Tomēr es saskatu dažas nelielas problēmiņas:

  1. tīrā veidā šādu paroli nedrīkst izmantot, ir jāizdomā katram saitam savu frāzi, vai arī jāizmanto kāda sistēma un jāveido parole no divām daļām – kā esmu aprakstījis – 1. garā daļa, 2. – veidojas no saita adreses.
  2. diemžēl, ne visās web-lapās ir iespējams ievadīt garu paroli. Mēdz gadīties, ka paroles lauks ir ierobežots ar noteiktu simbolu daudzumu, līdz ar to pilnu savu paroli ievadīt nav iespējams.

Par Imants

Vienkārši sarežģīts cilvēks ar plašām interesēm. Skaties vairāk "Par" sadaļā.
Šis raksts ievietots Kā? un piešķirtas birkas: , . Lapas pastāvīgā/atsauces saite.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.