Ābece par investīcijām nekustamajā īpašumā

Ken McElroy The ABCs of Real Estate InvestingVisās manis lasītās Roberta Kijosaki rakstītās grāmatās viņš norāda, kā vienu no saviem ienākuma avotiem – investīcijas nekustamajā īpašumā un to iznomāšana/izīrēšana.

Bez paša Roberta grāmatām “Bagātā tēta” sērijā ir arī citu autoru-profesionāļu darbi. Viens no tādiem profesionāļiem ir Kens Makelrojs – nekustamā īpašuma investīciju profesionālis. Latviski viņa grāmata varētu tikt nosaukta par Ābeci par investīcijām nekustamajā īpašumā. Krieviskais grāmatas nosaukums ir Азбука инвестирования в недвижимость, bet angliskais – The ABCs of Real Estate Investing.

Tākā grāmatas autors dzīvo un darbojas Amērikā, tad, protams, apraksts un ieteikumi ir balstīti uz ASV reālijām un noteikumiem. Bet es neteiktu, ka darbā dotā informācija galīgi neder Latvijas reālijām.

Protams, NĪ tirgus un NĪ investīcju kultūra Latvijā ir tikai attīstības stadijā. Pie mums, piemēram, nav attīstīts tāds bizness kā īres nami, lai arī, gan Eiropā, gan ASV tas ir nopietns bizness.

Grāmatā, lielākoties, ir runa par investīciju īres namu biznesā. Šim autoram arī ir izdota grāmata par investīcijām komerciālajos nekustamajos īpašumos.

Lasītājs var uzzināt:

 • kādi mīti pastāv par šo investīcijām šajā nozarē – uzsākt šo uzņēmējdarbību var gandrīz jebkurš – arī ar nulli (protams, būs sarežģītāk) bankas kontā;
 • par mērķu nospraušanas svarīgumu. Kādi ir pareizi, sasniedzami mērķi;
 • kā atrast, tiešam, vērtīgu īpašumu;
 • kā atrasts papildus ienākuma potenciālu īpašumam;
 • kā noteikt pareizu īpašuma vērtību;
 • kā labāk veikt īpašuma novērtēšanas un pirkšanas-pārdošanas pārrunu procesu;
 • par komandas nepieciešamību – neviens cilvēks nevar būt speciālists visās ar NĪ saistītās sfērās.

Neliels tēžu apkopojums:

 • Tikt skaidrībā ar apkārt klejojošiem mītiem par nozari. Jātiek skaidrībā, kādi no paša pieņēmumiem ir īsti. Izprast, kuri no mītiem kavē panākumu gūšanu. Tikt vaļā no tiem. Ticēt, ka brīnumi notiek.
 • Saprast nosprausta mērķa spēku, ka tas ir viens no panākumu stūrakmeņiem. Pārvarēt bailes, ka nespēsi sasniegt mērķi un paziņot apkārtesošajiem par saviem mērķiem. Atrast kādu, kura priekšā būsi atbildīgs par mērķa sasniegšanu. Pastāstīt katram par savu mērķi. Nospraust starpposmus mērķa sasniegšanai, katram no starpposmiem ir jābūt viegli sasniedzamiem.
 • Ir jāsaprot, ka panakuma sasniegšanai ir nepieciešama komanda. Vai tiešām vēlies partneri? Jānovērtē partneru kandidatūras gan no profesionālās, gan no cilvēciskās puses. Sākt veidot sākotnējo komandu. Veidot tīklu, ar kā palīdzību varēs atrast citus komandas locekļus: investīciju objektu atrašanai, darījumu noslēgšanai, kā arī citus dalībniekus, kas var laiku pa laikam noderēt.
 • Iemācīties pareizi strādāt ar internetā, avīzēs, oficiālajos izdevumos pieejamo informāciju. Jāsaprot, ka jebkurai amatpersonai ir jāstrādā Tavā labā. Izmēģināt sevi: cik daudz vajadzīgas informācijas vari atrast par savu pilsētu izmantojot internetu, personīgās tikšanās, sarunas pa telefonu.
 • Lai sāktu investīcijas NĪ, ir jāizvēlas tirgus tuvāk mājām. Izveidot visu rajonu (pilsētas mikrorajoni utml.) sarakstu. Noteikt, vai šajā rajonā ir pietiekoši darba vietu. Noteikt šā rajona “seju”. Komandas aptaujā un apsekojot – noskaidrot šā rajona NĪ piedāvājumu/pieprasījumu. Izvēlēties konkrēto rajonu.
 • Noprecizēt parametrus, pēc kuriem tiks meklēts NĪ investīcijām. Noprecizēt konkrētu NĪ veidu: izmantojot komandu un savācot par katru NĪ; izveidot kopsavilkuma tabulu par katru NĪ (katra NĪ īres nauda, īpatnības un ērtības). Nepārtraukti sekot ziņām, atzīmēt katru ziņu, kas var ietekmēt situāciju NĪ tirgū. Noskaidrot lielākās NĪ asociācijas reģionā – parunāt ar tām. Parunāt ar NĪ tirgus speciālistiem. Atrast pāris NĪ, kas varētu būt potenciāli pirkuma objekti. Noskaidrot to īpašniekus. Satiecieties ar tiem, to nomniekiem/īrniekiem – iegūstiet papildus informāciju. Ja NĪ nekur nav publiski izlikts pārdošanā – sagatavojieties piezvanīt īpašniekiem.
 • Caurskatīt visu NĪ objektu piedāvājumu un novērtēt pēc “Piecu soļu NĪ novērtēšanas metodes” NĪ vērtību. Noskaidrot savu vērtības piedāvājumu noskatītejiem NĪ. Noskaidrot pārdevēja sniegto datu kvalitātes līmeni. Uzzvanīt NĪ īpašniekam lai sāktu pārrunu procesu. Noteikt reālo NĪ vērtību.
 • Parūpēties par pārrunu procesa juridisko daļu.
 • Rūpīgi izpētīt NĪ izmantojot grāmatā dotās izpētes sagataves. Izmantot komandu, lai varētu pabeigt NĪ izpētes procesu laikā. Nepārtraukti meklēt “zelta olas” – t.i., kad apskatot NĪ, gan dokumentos. Sistematizēt ienākumu un izdevumu budžetu pārbaudāmajam NĪ. Mierīgi izturēties pret tām problēmām, kas tiek atklātas veicot NĪ izpēti – par to no savas kabatas nevajadzēs maksāt. Neaizmist par vienošanos beigu datumiem.
 • Sastādīt paredzamo ienākumu un izdevumu precīzu tāmi. Izveidot vairākus “ja kas” scenārijus: ienākumiem palielinoties/samazinoties. Tāme būs pamats NĪ pārvaldei.
 • NĪ iegādāts, kas tālāk? Vai apsaimnieko to pats, vai apsaimniekošana tiek uzticēta kādai apsaimniekošanas kompānijai? Izvēlēties uzticamu, atbildīgu, un tirgū vairākus gadus esošu kompāniju. Veikt pārrunas ar vairākām kompānijām – novērtēt to uzturētos NĪ. Veikt īrnieku/nomnieku uzticamības/maksātspējas pārbaudi. Visiem apsaimniekošanas un īres/nomas momentiem ir jābūt aprakstītiem līgumos – nedrīkst pieļaut nekādus izņēmumus. Ātri atbildēt uz īrnieku/nomnieku jautājumiem. Nepieļaut maksājumu iekavēšanos – ātri atvadīties no tādiem īrniekiem/nomniekiem nekavējoties.

Grāmatu saites veikalos: Amazon (angliski), Ozon (krieviski).

Par Imants

Vienkārši sarežģīts cilvēks ar plašām interesēm. Skaties vairāk "Par" sadaļā.
Šis raksts ievietots Grāmatas un piešķirtas birkas: , , , . Lapas pastāvīgā/atsauces saite.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.