Datoru, mobīlo tālruņu pirkšana ārzemēs

Vairums no mums, ne reizi vien, lapojot ārzemju interneta veikalu lapas sastopas ar tik vilinošiem piedāvājumiem cenas ziņā iegādāties mobīlo tālruni, vai datoru.

Ar kādām problēmām var saskarties pircējs lietojot šo mantu Latvijā?

Mobīlie tālruņi

Mobīlos telefonus var iedalīt trīs kategorijās:

  1. Tālruņi, kas tieši paredzēti mūsu tirgum – ir latviskoti, lietotāja instrukcijas ir latviešu valodā utt.
  2. Tālruņi, kas paredzēti citiem tirgiem – nav latviskoti, instrukcijas nav latviešu valodā, var gadīties, ka tie var nedarboties mūsu pie mūsu operatoriem.
  3. Tālruņi, kuri bija speciāli sagatavoti kādam noteiktam operatoram. Tā saucamie – subsidētie tālruņi. Lai tos varētu izmantot pie mums – tos ir speciāli jāpārprogrammē, citiem vārdiem – jāatsaista no konkrētā operatora.

Ar 1. punktu viss ir skaidrībā.

2. punkta tālruņi, ja tie nav iegādāti valstīs, kur mobīlo sakaru operatori izmanto savādākus standartus sakaru nodrošināšanai, tādiem tālruņiem vajadzētu darboties arī pie mums. Piemēram, ASV iegādāts mobīlais telefons var nedarboties pie mums. Citiem vārdiem – ir jāpārliecinās, ka telefona specifikācijā ir norādīti sakaru standarti GSM900 vai DCC1800.

Nākošais moments – telefons var būt piesaistīts kādam noteiktam reģionam. Līdz ar to, var būt situācijas, kad tālrunis nedarbojas kā nākas. Var nākties to nodot remontdarbnīcā, lai nomainītu tā programnodrošinājumu.

Ja runājam par iespēju iegādāties kādu lētu mobīlo telefonu no Ķīnas, tad ir jārēķinās ar to, ka pasūtījumā atnāk tālrunis, kurš zin tikai ķīniešu valodu. Šādiem tālruņiem ir novērojamas situācijas, ka viņš var bremzēt, uzkārties. To pamatā ir vieni un tie paši dzelži – atšķiras tikai ārējais noformējums, bet tas neatvieglo situāciju – atrast pareizo pamatprogramnodrošinājumu var būt sarežģīti. Šobrīd vairums Ķīnā ražoto telefonu izmanto Android platformu, bet tas situāciju neatvieglo. Protams, Google Markets ir pieejams, un daļa tur piedāvāto aplikāciju arī strādās.

3. punkta telefonus uzreiz izceļ to zemā cena. Parasti tie ir slavenu firmu telefoni. Atšķirības dažreiz ir pamanāmas vizuāli – mēdz gadīties, ka telefona ražotāja firmas zīmes vietā atrodas kāda Eiropas mobīlo sakaru operatora firmas zīme. Un tie ir piesaistīti tikai konkrētā mobīlo sakaru operatoru tīklam, t.i., ieliekot cita operatora SIM karti – tā nedarbosies. Lai piespiestu to darboties ir jāmaina tālruņa programnodrošinājums. Bet nav fakts, ka programnodrošinājums tiks nomainīts kvalitatīvi, vai, nokļūstot valstī, no kuras telefons ir nācis, tas vienā brīdī pārstāj strādāt, vai, smartfoniem – pēc automātiskās programmatūras atjaunošanās tas nobloķējas atkal. Nemaz nerunāsim par lietas ētisko pusi.

Datori, planšetes

Situācija ir līdzīga. Pirmām kārtām, ja dators nāk no kādas valsts, kur izmanto citu elektrības spriegumu – atšķirīgu no mūsu 220V (Amerika, piemēram) – ir jāpārliecinās, ka datora barošanas bloks spēj strādāt ar mūsu spriegumu. Tāpat var būt problēmas ar elektrības kontaktdakšu – dažādās valstīs ir dažādi kontaktdakšu standarti – lieta viegli labojama elektrības lietu veikalā iegādājoties atbilstošu ligzdas pārejnieku.

Tālāk seko lokalizācijas moments: pilnīgi noteikti programnodrošinājums būs tās valsts valoda, no kuras tas nācis. Tāpat var gadīties, ka burtiem uz klaviatūras var būt savādāks izkārtojums. Risinājums vienkārš – programnodrošinājuma nomaiņa uz vajadzīgo valodu, uz klaviatūras var uzlīmēt pareizos burtus.

Aptuveni tas pats attiecas arī uz planšetēm.

Ja runa iet par Ķīnas ražotāju piedāvājumu. Tad, protams, ir jārēķinās – cena atbilstoša kvalitātei. Problēmas var būt analoģiskas tām, kas tika aprakstītas pie mobīlajiem tālruņiem. Ir ļoti uzmanīgi, kopā ar zinošu cilvēku, jālasa specifikācija. Protams, vēlme par 50 latiem nopirkt planšeti var būt liela, bet var gadīties, ka tāda iekārta neattaisnos uz to liktās cerības.

Veiksmi pirkumos!

Par Imants

Vienkārši sarežģīts cilvēks ar plašām interesēm. Skaties vairāk "Par" sadaļā.
Šis raksts ievietots Iepirkšanās Internetā un piešķirtas birkas: . Lapas pastāvīgā/atsauces saite.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.