Aku-Aku. Lieldienu salas noslēpums

aku-akuItkā šīs grāmatas tematika kardināli atšķiras no iepriekš apskatītām, tomēr, neskatoties uz to – tanī ir daudz informācijas par to, kā dibināt kontaktus ar citzemju iedzīvotājiem, ar savu uzvedību, attieksmi panākt uzticēšanos sev, un baudīt panāktās uzticības rezultātus.

Grāmatas autors – Tūrs Heijerdāls – zinātnieks, pasaules apceļotājs. Viens no tiem, kas ar praktisku piemēru parādija, ka sakari starp kontinentiem ko šķīra okeāni pastāvēja stipri agrāk nekā zinātnieki bija noteikuši. Daudzas viņa grāmatas izdotas arī latviski.Šī grāmata tika pieminēta vienā no kādreiz populārās “Apvārsnis” sērijas grāmatām. Sērija tika izdota laika posmā no 1970-tajiem, līdz 1980-to gadu vidum. Arī šajā sērijā ir atrodamas Heijerdāla grāmatas, piemēram – “Tigris” ekspedīcija, vai “Ra”. Šajās grāmatās autors apraksta savu ceļojumu ar kuģiem, kas veidoti pēc seno tautu tehnoloģijām, piemēram, niedrēm.

Jāsaka, ka grāmatu nebūs tik vienkārši nopirkt – pirmizdevums bija 1950-to gadu beigās. Amazon veikalā ir pieejamas grāmatas “cietās” versijas. Latvijas un Krievijas veikalos tā nav atrodama. Atliek vien meklēt to bibliotēkā. Pēc bibliotēku kopkatalogiem spriežot – atkārtots izdevums bija Jumavas apgādā 2001. gadā, kā arī ir pieejami 1959. gada izdevuma eksemplāri latviski. Vai arī – pateicoties Internetam un lielam grāmatmīļu pulkam – var atrast to publicētu kādā mājas lapā vai faila veidā Internetā. :)

Par ko ir šī grāmata?

Tā ir atskaite par pirmiem nopietniem arheoloģiskajiem izrakumiem un iezemiešu kultūras pētijumiem Lieldienu salās. Neviens zinātnieks pirms Heijerdāla ierašanās neveica nopietnus pētijumus uz salas, uzskatot, ka salā nav vērts rakt, jo tur dabiski nav iespējams izveidoties kultūrslāņiem. Tūrs nodemonstrēja ka rakt ir vērts.

Autors mēģinājas saprast galveno Lieldienu salu noslēpumu, kā tapa un nonāca savās vietās slavenās Lieldienu salu statujas.

Tas viņam izdevās, tomēr jautājums paliek atklāts – vai tas bija īstais variants. Vēlāk – zinātnieku aprindās daļa autora hipotēžu tika apšaubītas.

Lai arī grāmata ir par zinātnisko ekspedīciju, lasās viegli, gluži kā kāda piedzīvojumu grāmata. Jāsaka, ka visas viņa sarakstītās grāmatas – ko esmu lasījis – ir tādā stilā.

Un pats galvenais – grāmatā velreiz parādīts, ka izturoties ar cieņu pret iezemiešiem un to tradīcijām, ir iespējams uzzināt daudz vairāk, par lielākiem salas noslēpumiem, nekā tie redzami. Kā arī parāda, kā uzmanīgi veikt pārrunas, brīžiem – uz izgāšanās robežas.

Vai autors, veicot pārrunas, mānija iezemiešus vai nē? Nevērtēšu, bet domāju, ka abas pārrunās iesaistītās puses palika apmierinātas un tas ir labi.

Aicinu, ja, gadijumā, pagadās sastapties ar Tūra Heijerdāla grāmatām – izlasīt kādu. Domāju, ka nenožēlosiet patērēto laiku.

Grāmatas nosaukumi: krieviski – “Аку-Аку. Тайна острова Пасхи”, angliski – “Aku-Aku – The Secret of Easter Island”.

Par Imants

Vienkārši sarežģīts cilvēks ar plašām interesēm. Skaties vairāk "Par" sadaļā.
Šis raksts ievietots Grāmatas un piešķirtas birkas: , , . Lapas pastāvīgā/atsauces saite.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.