Frīkonomika – ja uz lietām paskatās savādāk

Laba ziņa ir tā, ka cilvēkiem, kas steidzas uz neatliekamās palīdzības punktu un domājošiem, ka tūlīt tie mirs, iespējamība nomirt nav tik lielam, vismaz tuvākā laikā. Faktiski viņiem dažreiz pat labāk ir palikt mājās. Aplūkosim ārstu streiku vilņa sekas, kas notika Los-Andželosā, Izraēlā un Kolumbijā. Mirstība tur jūtami kritās, par 18, bet kautkur pat par 50 procentiem – atlika vien ārstiem pārstāt strādāt.

FreakonomicsŠis citāts ir no otrās grāmatas, kurai ir dots nosaukums “Superfrīkonomika”. Viens no tās autoriem ir ekonomists Stīvens Levits – cilvēks, ekonomists, kam ir paši neordinārākie skati uz dzīvi. Cilvēks, kas spēj visu, kas tika uzskatīta par patiesību – apgāzt kājām gaisā.

Grāmatā arī tas pats – ir lietas, likumsakarības, kuras daudzi ir uzskatījuši par pareizām, bet realitātē nemaz tā nav.

Grāmatām nav vienotas tematikas – tā apgalvo paši autori: Stīvens Levits, Stefans Dabners. Pamatā visam ir lielu informācijas apjomu apkopošana un analīze – statistikas vākšana.

Piemēram:

  • vai zināji, ka nekustamā īpašuma mākleris īstenībā nav stipri ieinteresēts pārdot klienta īpašumu par augstāko iespējamo cenu?
  • vai vari iedomāties, kāds ir bijis īstais iemesls straujam noziedzības samazinājumam Amerikā?
  • kāpēc narkotiku tirgoņi dzīvo kopā ar saviem vecākiem?
  • kā var sagraut viskonspiratīvāko organizāciju?
  • kas spiež prostitūtas pazemināt cenas?
  • u.c..

Interesanta un aizraujoša lasāmviela. Atsauksmes par šo grāmatu nav viennozīmīgas. Daži to uzskata par “murgiem”, daži ir sajūsmā. Bet vismaz redzes leņķa paplašināšanai tā ir interesanta informācija.

Grāmatu var meklēt: latviski, angliski, krieviski. Turpat arī meklējiet otro grāmatu Superfrīkonomika. Pagājušajā gadā ir parādijusies jauna autoru grāmata – Frīkdomāšana (Think Like a Freak).

Par Imants

Vienkārši sarežģīts cilvēks ar plašām interesēm. Skaties vairāk "Par" sadaļā.
Šis raksts ievietots Grāmatas. Lapas pastāvīgā/atsauces saite.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.