Kā bērns var nopelnīt naudu? UPD: 30.07.2020.

Pēc Suns vārdā Money grāmatas izlasīšanas, protams, radās jautājums: Kā tad bērni Latvijā var nopelnīt papildus naudu?

LemonadeEsmu reģistrējies jautājumu un atbilžu vietnē Quora, kur jautājumus uzdod un uz tiem atbild paši vietnes darlībnieki. Pie kam – starp dalībniekiem ir arī sabiedrībā labi pazīstamas personas: mākslinieki, uzņēmēji, utt.

Un starp dažādiem jautājumiem ieraudzīju 10 gadīgās meitas tēva jautājumu par to, kā 10 gadu vecuma bērns var pelnīt naudu (saite)?

Bērnu priekšrocība ir tā, ka vairumam no viņiem nav baiļu no neveiksmes, kā arī uz lietām viņi skatās savādāk nekā pieaugušie.

Tad kādi varianti tika piedāvāti?

Kāda bērna vecāks stāstija par to, kā viņa dēls 12 gadu vecumā atnāca pie viņa ar lūgumu aizdot 50 dollārus. Jaunais uzņēmējs pasūtija Ķīnā preces vairumā un pēc tam pārdeva tās – darbojās no mājām ar Interneta starpniecību atrodot gan piegādātājus, gan pircējus – ar ebay starpniecību.

4 gadu laikā viņa uzņēmējdarbības ienākumi gadā pārsniedza 100 tūkstošus dollāru, un viņš jau algoja 2 klienta servisa darbiniekus Indijā (Interneta laikmetā nav svarīgi, no kurienes tāds darbs tiek darīts).

Cits vecāks dalās pieredzē stāstot par to, kā viņas meita ir kļuvusi par mammu palīdzi –  palīdz kaimiņos esošajiem vecākiem pieskatot viņu mazākos bērniņus, kamēr to vecāki ir aizņemti – savus piecus dollārus nopelna.

Protams, bērna mēģinājumos nopelnīt ir bijušas arī neveiksmes – tirgojot limonādi pie mājas – bet tā viņa uzzināja, kas ir pieprasījums un piedāvājums.

Nākošais piemērs – spēlēt mūziku uz ielas – neilgā laikā, vairākiem ģimenes bērniem spēlējot mūziku uz ielas tie savāca iespaidīgu naudas summu.

Cits orators, savukārt, apbrīnoja savas Lielbritānijā dzīvojošas 9 gadu jaunās māsīcas uzņēmību. Viņa plānoja darīt sekojošo:

  1. Nopirkt arbūzu par 5 naudām.
  2. Sagriezt arbūzu 10 daļās un katru daļu pārdot par 1 naudu.
  3. Doties uz veikalu un nopirkt 2 arbūzus.
  4. utt.

No tās pašas tēmas:

  1. Karstā dienā doties uz Costco (mazu apjomu vairumtirdzniecības veikals Amerikā) un nopirkt minerālūdens vai ūdens pudelēs iepakojumu (24 pudeles).
  2. Atrast kādu parku vai citu labi apmeklētu vietu.
  3. Pārdot pudeli ar labu uzcenojumu.
  4. Atkārtot.

Zēns, iespējams, jau 16 gadu vecumā piedāvāja sniega šķūrēšanas pakalpojumus. Pieprasījums bija tik liels, ka pēc neilga laika viņa pakļautībā strādāja vairāki cilvēki un viņa gada ienākums bija ap 100 tūkstošiem.

Daudzi no rakstītājiem dalījās pieredzē no savas bērnības:

Viens bērnībā bija saticis zēnu, kas vecāku piemājas dārziņā audzējas ziedus. Un tākā ciematiņā bija templis, tad uzaudzētos ziedus ar velosīpēdu zēns nogādāja pie tempļa esošiem tirgotājiem, kas ziedus arī notirgoja.

Cits, savukārt, dalījās pieredzē, kad bija populāri komiksi, viņš ar draugu, kas bija komiksu fans – iznomāja tos citiem bērniem. Lai arī bizness bija neilgs, un bija arī zudumi, tomēr tas ļāva arī nedaudz nopelnīt.

Kā variants – var, piemēram, iznomāt galda spēles.

Gadus 15 atpakaļ, kad datori katrā mājā bija retums. Zēnam, kam uzdāvināja datoru, radās ideja, ka viņš var iznomāt spēļu laiku.

Kādam indietim, kam ļoti patika spēlēt kriketu, laiku pa laikam radās problēma – zuda bumbas. Un lai katru reizi neprasītu no vecākiem naudu, viņš ar draugu izlēma to nopelnīt.

Viņi izlēma uzrīkot vietējo mājas festivālu – ar spēlēm, izlozēm, bet par ieejas maksu. Mamma parūpējās par našķiem.

Rezultātā – saskaitot visus ieņēmumus un izdevumus – viss sanāca kā cerēts.

Kādam bērnībā uzdāvināja videokameru. Tākā viņam ļoti patika filmēt un kaimiņi to bija pamanījuši – viņu aicinaja uz citu bērnu ballītēm, un viņš par samaksu 20-50 dollāru apmērā filmēja un veidoja 10 minūšu garus video.

Mūsdienīgs variants tiek piedāvāts veidot blogu par kādu tēmu ar parteru marketinga programmām. Programmēt. Piemēram, kāds zēns Holandē izveidoja mājas lapu, kurā tika salīdzināti mobīlo telekomunikāciju firmu pakalpojumi.

Kā vēl viens variants – piedalīšanās dažādos konkursos utml. Varbūt tas mazāk kā uz naudas nopelnīšanu, bet kā pieredzes un prasmju attīstīšanai tas var būt noderīgi.

Ar Youtube palīdzību: rotaļlietu atvēršana, spēļu spēlēšana, rokdarbu procesu filmēšana, utt. – tematu daudz. Idejas var smelties Youtubē. Protams, ja video būs latviski, skatītāju loks būs neliels, tākā vajadzētu orientēties uz populārākām svešvalodām. Bet pamēģināt arī latviski – patiks, aizies?, tad jau redzēs.

Kā vēl variants, ko bieži minēja – maksāt savam bērnam par palīdzību ikdienas mājas darbos. Neesmu šāda varianta piekritējs – domāju, ka bērnam ir jāuzņemas noteikti pienākumi arī darbos savās mājās, ja jau viņš tur dzīvo.

Ja Tev ir zināmas vēl kādas idejas – kā bērns var nopelnīt naudu, aicinu dalīties ar tām komentāros!!! Un ja zini kādu Latvijas bērnu reālus piemērus – pastāsti obligāti!

29.10.2016: Vairāk tākā amerikas tīņiem, taču vairumu ideju var adaptēt arī Latvijas apstākļiem – 50 Business Ideas for Teens

07.06.2017: До 16 и старше: Предприниматели — о том, как зарабатывали в школе

30.07.2020: darbs vasarā laukos. Ogu un sēņu lasīšana. Personīgi man ir pazīstama ģimene, kur bērni sākot ar pirmo klasni pelna savu kabatas naudu ar ogu, sēņu lasīšanu. Paši salasa – paši tirgo.

Ja runa ir par pilsētu un mazliet pieaugušāku bērnu, kā varianti: suņu izvešana pastaigā, mauriņu pļaušana (vai citi darbi) privātmājās, pārtikas piegāde uz mājām, atkritumu iznešana.

Par Imants

Vienkārši sarežģīts cilvēks ar plašām interesēm. Skaties vairāk "Par" sadaļā.
Šis raksts ievietots Bla bla bla un piešķirtas birkas: , . Lapas pastāvīgā/atsauces saite.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.